Dziś jest wtorek, 7 kwiecień 2020 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 4.1717 -1.28% 1EUR 4.5342 -0.59% 1GBP 5.1437 -1.14%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Targi AUTOMATICON odwołane!
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
21 kwiecień 2020
Targi Expopower 
więcej
23 kwiecień 2020
Seminarium EX - edycja XIV 
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
14 wrzesień 2007.

PCschematic ELautomation - tworzenie dokumentacji projektowej dla automatyków i elektryków

Tworzenie dokumentacji projektowej za pomocą komputerów i programów CAD jest stosowane w elektrotechnice od dawna. Jednakże obecnie inżynierowie i technicy potrzebują programu, przy pomocy którego sporządzą kompletną dokumentację maszyn i urządzeń w łatwy i szybki sposób.

Takim programem jest PCschematic ELautomation - nowoczesne, zaawansowane i jednocześnie przyjazne w obsłudze środowisko CAD/CAE, przeznaczone do tworzenia dokumentacji elektrotechnicznej oraz planów instalacji. Z tego powodu z ogromnym powodzeniem program wykorzystują zarówno projektanci i konstruktorzy, producenci maszyn i urządzeń, jak też działy remontowe i służby utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach i zakładach przemysłowych.


Zamienili oni deskę kreślarską na PCschematic, ponieważ doskonale wspomaga on pracę w trakcie projektowania i dokumentowania przede wszystkim:

 • układów automatyki z wykorzystaniem sterowników PLC,
 • układów automatyki z wykorzystaniem elementów hydrauliki i pneumatyki,
 • obwodów sterowania i kontroli,
 • obwodów zasilania,
 • instalacji elektrycznych i teleinformatycznych,
 • widoków zabudowy szaf i rozdzielnic.

PCschematic ELautomation jest programem zorientowanym projektowo, dzięki czemu umożliwia tworzenie pełnych projektów zawierających schematy, rysunki montażowe, graficzne plany listew zaciskowych, kabli i połączeń oraz zestawienia materiałowe i funkcjonalne. Projekt mogą uzupełnić dodatkowo: strona tytułowa i spisy treści z podziałem na rozdziały. W ten sposób dokumentacja staje się bardzo przejrzysta i czytelna.

Jej przygotowanie ułatwiają obszerne bazy danych aparatury oraz biblioteki gotowych inteligentnych symboli. Bazy danych aparatury zawierają dane katalogowe urządzeń i kabli. Dzięki temu program nie tylko udostępnia symbole dla odpowiednich funkcji aparatów, ale także kontroluje ich wykorzystanie i sposób łączenia w projekcie.

PCschematic ELautomation zawiera między innymi bazę sterowników programowalnych, paneli operatorskich i serwonapędów firmy GE Fanuc (w tym serie 90-30, VersaMax, Quickpanel, Motion). Dlatego szczególnie polecany jest automatykom, którzy w swych projektach i aplikacjach stosują takie urządzenia. Po wybraniu konkretnego aparatu z dostępnej listy, mogą oni bowiem przejść bezpośrednio do fazy projektowania otoczenia zewnętrznego danego sterownika czy modułu. Dysponując zbiorem symboli związanych z danym sterownikiem, można tworzyć obwody wejściowe (zawierające czujniki, przyciski, przetworniki, sensory) oraz obwody wyjściowe sterujące urządzeniami wykonawczymi (w tym lampkami sygnalizacyjnymi, cewkami styczników i przekaźników, sygnalizatorami akustycznymi, serwonapędami, itp.).


Podczas tworzenia dokumentacji bardzo przydatnych jest wiele funkcji, a przede wszystkim:

  • automatyczne zarządzanie symbolami I/O PLC,
  • automatyczna numeracja symboli, przewodów i zacisków,
  • automatyczna kontrola numeracji zapobiegająca dublowaniu się elementów,
  • adresacja krosowa dla cewek i zestyków,
  • automatyczne rysowanie połączeń miedzy symbolami,
  • automatyczne generowanie zestawień aparatury, złączek, kabli, PLC, list połączeń.

  Aby pracować z PLC szybko i efektywnie, program PCschematic ELautomation posiada dodatkowe funkcje specjalne, które pozwalają zarządzać sterownikami w dokumentacji oraz pozwalają na szybką wymianę informacji z programem PLC używanym przez programistę. Generalnie istnieje 5 zasad, które należy uwzględnić podczas dokumentowania obwodów We/Wy sterowników programowalnych:

   1. Podczas dokumentowania PLC można zastosować jeden symbol reprezentujący cały moduł PLC lub wiele symboli I/O reprezentujących poszczególne wejścia i wyjścia sterownika. Po wybraniu urządzenia z bazy danych dostępne jest podręczne menu umożliwiające dokonanie takiego wyboru. Dla tych PLC, dla których ma to sens, można również stosować adresowanie z bazy danych i korzystać z przypisanych na stałe adresów We/Wy.
   2. Poprzez funkcję importowania/eksportowania danych można wczytać spis We/Wy PLC z różnych narzędzi programowania i wprowadzić zmiany bezpośrednio do schematu lub zapisać dane dla programu PLC. W ten sposób można wychwycić zmiany jakie zrobił programista w stosunku do informacji zawartej w projekcie.
   3. Podczas pracy z dużymi układami PLC, do każdego może być dołączona znaczna ilość informacji. Dlatego, podczas umieszczania sterownika w projekcie, wypełniany jest tzw. symbol odsyłacza PLC zawierający wszystkie dane dla tego modułu. Dokonywane zmiany dla wejść lub wyjść są wyświetlane w symbolu odsyłacza, który staje się symbolem kontrolno-nadzorczym sterownika. W przypadku zmiany adresu symbolu I/O, pozostałe teksty dla tego punktu połączenia są zmieniane zgodnie z informacją o tym adresie w symbolu odsyłacza PLC. Z kolei dokonane zmiany w symbolu odsyłacza są automatycznie przenoszone do powiązanych symboli I/O w dokumentacji.
   4. Zmiany danych dla PLC można dokonać również za pomocą przeglądarki obiektów. Dzięki niej możliwa jest edycja każdego obiektu w dokumentacji, włączając w to parametry i dane PLC. Program umożliwia także zapis i odczyt danych We/Wy PLC do i z Excela, dzięki czemu łatwe jest aktualizowanie adresów dysponując nazwą PLC i numerem w pliku We/Wy PLC.
   5. Importowanie danych We/Wy znacząco ułatwiają tzw. teksty powiązane. Zmieniane informacje o PLC mogą być aktualizowane w wielu miejscach w projekcie za pomocą połączenia danych tekstów powiązaniem. W ten sposób można wykonać zmianę informacji tylko w jednym miejscu, a będzie ona przeniesiona do istotnych punktów na schemacie.

   Marcin Korpyś - INFORMIK

   Źródło: Biuletyn Automatyki
   O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
   Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
   Copyright © Energoelektronika.pl