Dziś jest piątek, 18 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8503 -0.35% 1EUR 4.2844 -0.01% 1GBP 4.9671 +0.43%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Reklama

Aktualności
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
14 wrzesień 2007.

PCschematic ELautomation - tworzenie dokumentacji projektowej dla automatyków i elektryków

Tworzenie dokumentacji projektowej za pomocą komputerów i programów CAD jest stosowane w elektrotechnice od dawna. Jednakże obecnie inżynierowie i technicy potrzebują programu, przy pomocy którego sporządzą kompletną dokumentację maszyn i urządzeń w łatwy i szybki sposób.

Takim programem jest PCschematic ELautomation - nowoczesne, zaawansowane i jednocześnie przyjazne w obsłudze środowisko CAD/CAE, przeznaczone do tworzenia dokumentacji elektrotechnicznej oraz planów instalacji. Z tego powodu z ogromnym powodzeniem program wykorzystują zarówno projektanci i konstruktorzy, producenci maszyn i urządzeń, jak też działy remontowe i służby utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach i zakładach przemysłowych.


Zamienili oni deskę kreślarską na PCschematic, ponieważ doskonale wspomaga on pracę w trakcie projektowania i dokumentowania przede wszystkim:

 • układów automatyki z wykorzystaniem sterowników PLC,
 • układów automatyki z wykorzystaniem elementów hydrauliki i pneumatyki,
 • obwodów sterowania i kontroli,
 • obwodów zasilania,
 • instalacji elektrycznych i teleinformatycznych,
 • widoków zabudowy szaf i rozdzielnic.

PCschematic ELautomation jest programem zorientowanym projektowo, dzięki czemu umożliwia tworzenie pełnych projektów zawierających schematy, rysunki montażowe, graficzne plany listew zaciskowych, kabli i połączeń oraz zestawienia materiałowe i funkcjonalne. Projekt mogą uzupełnić dodatkowo: strona tytułowa i spisy treści z podziałem na rozdziały. W ten sposób dokumentacja staje się bardzo przejrzysta i czytelna.

Jej przygotowanie ułatwiają obszerne bazy danych aparatury oraz biblioteki gotowych inteligentnych symboli. Bazy danych aparatury zawierają dane katalogowe urządzeń i kabli. Dzięki temu program nie tylko udostępnia symbole dla odpowiednich funkcji aparatów, ale także kontroluje ich wykorzystanie i sposób łączenia w projekcie.

PCschematic ELautomation zawiera między innymi bazę sterowników programowalnych, paneli operatorskich i serwonapędów firmy GE Fanuc (w tym serie 90-30, VersaMax, Quickpanel, Motion). Dlatego szczególnie polecany jest automatykom, którzy w swych projektach i aplikacjach stosują takie urządzenia. Po wybraniu konkretnego aparatu z dostępnej listy, mogą oni bowiem przejść bezpośrednio do fazy projektowania otoczenia zewnętrznego danego sterownika czy modułu. Dysponując zbiorem symboli związanych z danym sterownikiem, można tworzyć obwody wejściowe (zawierające czujniki, przyciski, przetworniki, sensory) oraz obwody wyjściowe sterujące urządzeniami wykonawczymi (w tym lampkami sygnalizacyjnymi, cewkami styczników i przekaźników, sygnalizatorami akustycznymi, serwonapędami, itp.).


Podczas tworzenia dokumentacji bardzo przydatnych jest wiele funkcji, a przede wszystkim:

  • automatyczne zarządzanie symbolami I/O PLC,
  • automatyczna numeracja symboli, przewodów i zacisków,
  • automatyczna kontrola numeracji zapobiegająca dublowaniu się elementów,
  • adresacja krosowa dla cewek i zestyków,
  • automatyczne rysowanie połączeń miedzy symbolami,
  • automatyczne generowanie zestawień aparatury, złączek, kabli, PLC, list połączeń.

  Aby pracować z PLC szybko i efektywnie, program PCschematic ELautomation posiada dodatkowe funkcje specjalne, które pozwalają zarządzać sterownikami w dokumentacji oraz pozwalają na szybką wymianę informacji z programem PLC używanym przez programistę. Generalnie istnieje 5 zasad, które należy uwzględnić podczas dokumentowania obwodów We/Wy sterowników programowalnych:

   1. Podczas dokumentowania PLC można zastosować jeden symbol reprezentujący cały moduł PLC lub wiele symboli I/O reprezentujących poszczególne wejścia i wyjścia sterownika. Po wybraniu urządzenia z bazy danych dostępne jest podręczne menu umożliwiające dokonanie takiego wyboru. Dla tych PLC, dla których ma to sens, można również stosować adresowanie z bazy danych i korzystać z przypisanych na stałe adresów We/Wy.
   2. Poprzez funkcję importowania/eksportowania danych można wczytać spis We/Wy PLC z różnych narzędzi programowania i wprowadzić zmiany bezpośrednio do schematu lub zapisać dane dla programu PLC. W ten sposób można wychwycić zmiany jakie zrobił programista w stosunku do informacji zawartej w projekcie.
   3. Podczas pracy z dużymi układami PLC, do każdego może być dołączona znaczna ilość informacji. Dlatego, podczas umieszczania sterownika w projekcie, wypełniany jest tzw. symbol odsyłacza PLC zawierający wszystkie dane dla tego modułu. Dokonywane zmiany dla wejść lub wyjść są wyświetlane w symbolu odsyłacza, który staje się symbolem kontrolno-nadzorczym sterownika. W przypadku zmiany adresu symbolu I/O, pozostałe teksty dla tego punktu połączenia są zmieniane zgodnie z informacją o tym adresie w symbolu odsyłacza PLC. Z kolei dokonane zmiany w symbolu odsyłacza są automatycznie przenoszone do powiązanych symboli I/O w dokumentacji.
   4. Zmiany danych dla PLC można dokonać również za pomocą przeglądarki obiektów. Dzięki niej możliwa jest edycja każdego obiektu w dokumentacji, włączając w to parametry i dane PLC. Program umożliwia także zapis i odczyt danych We/Wy PLC do i z Excela, dzięki czemu łatwe jest aktualizowanie adresów dysponując nazwą PLC i numerem w pliku We/Wy PLC.
   5. Importowanie danych We/Wy znacząco ułatwiają tzw. teksty powiązane. Zmieniane informacje o PLC mogą być aktualizowane w wielu miejscach w projekcie za pomocą połączenia danych tekstów powiązaniem. W ten sposób można wykonać zmianę informacji tylko w jednym miejscu, a będzie ona przeniesiona do istotnych punktów na schemacie.

   Marcin Korpyś - INFORMIK

   Źródło: Biuletyn Automatyki
   O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
   Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
   Copyright © Energoelektronika.pl