Dziś jest czwartek, 12 grudzień 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.866 -0.13% 1EUR 4.2851 -0.07% 1GBP 5.0798 -0.29%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników SIMATIC S7-300, S7-1200
więcej
IIX edycja Targów Energetycznych ENERGETICS już w listopadzie!
więcej
Seminarium utrzynia ruchu - Wałbrzych 2019
więcej
32 edycja targów Energetab 2019 juz za cztery tygodnie
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
15 kwiecień 2008.

KABLE BEZHALOGENOWE zwiększone bezpieczeństwo podczas pożaru

             Nowoczesne systemy okablowania stosowane w budynkach użyteczności publicznej, muszą spełniać szereg wymogów z zakresu bezpieczeństwa, w szczególności bezpieczeństwa pożarowego. W związku z ochroną życia ludzkiego oraz dużych wartości materialnych, w instalacjach kablowych  wykorzystuje się kable bezhalogenowe

            

            Do produkcji kabli bezhalogenowych używa się materiałów nie zawierających chloru, bromu, fluoru i jodu. Materiały izolacyjne i opony zewnętrzne kabli składają się z polimerów na bazie czystych węglowodorów. Podczas spalania tego typu materiałów nie powstają gazy korozyjne i toksyczne, tylko para wodna i dwutlenek węgla. Bezhalogenowe są polimery takie, jak polietylen (PE) lub polipropylen (PP). Materiały te są jednak łatwopalne i nie są samogasnące. 

            Kable bezhalogenowe dla wymogów bezpieczeństwa muszą być wykonane w wersji trudnopalnej i samogasnącej. Odbywa się to poprzez użycie mieszanek specjalnych polimerów, które zawierają istotny procent środków chroniących przed płomieniami . Tego rodzaju środki chroniące przed płomieniami składają się między innymi  z wodorotlenku aluminium (Aluminiumhydroxid) Al(OH)3, który podczas ogrzewaniu poprzez oddzielenie wody krystalicznej z jednej strony ochładza miejsce pożaru, a z drugiej strony poprzez uwalniającą się parę wodną uniemożliwia dopływ tlenu i ?dusi? płomienie. Dzięki zastosowaniu dodatkowo taśm wzmacniających i przędzy wypełniającej z tkaniny szklanej, miki i podobnych materiałów można dopasować części osprzętu kablowego do realizacji podtrzymania funkcji elektrycznych, np. E90.
 

            Stosowanie kabli bezhalogenowych i przewodów bezpieczeństwa proponowanych przez firmę HELUKABEL, zaleca się w budynkach, w których występują skupiska ludzi oraz znajdują się dobra kulturalne i materialne o znacznej wartości (szpitale, lotniska, teatry, kina, szkoły, hotele, zakłady przemysłowe itp.), czyli wszędzie tam gdzie występują zaostrzone wymagania przeciwpożarowe. Podstawowymi zaletami w/w kabli są:

 

- odporność na płomienie i trudnopalność, przez co kable nie przenoszą płomieni w przypadku pożaru

- bezhalogenowość; podczas pożaru nie powstają gazy korozyjne

- podczas palenia kabli bezhalogenowych powstaje mniej dymu niż w przypadku kabli o izolacji PVC

- znacznie mniejsze zagrożenie przez toksyczne gazy powstające w wyniku spalania kabli

- mała wartość ciepła spalania

- podtrzymanie funkcjonalności zespołu kablowego podczas pożaru nawet do 90 min

- podtrzymanie izolacji nawet do 180 minut, przy temperaturze 800oC

 

                Podczas projektowania budynku duże znaczenie mają kryteria obciążalności pożarowej (ciepło spalania). Specyficzne wartości ogrzewania materiałów niemetalicznych dla kabli i przewodów ustalane są wg DIN 51900. Wartości te obliczane są na metr bieżący. Obecnie obowiązują palne izolacje kabli lub wolno leżące materiały konstrukcyjne klasy B, o ile powstająca przez to obciążalność pożarowa jest rozłożona możliwie najbardziej równomiernie i wynosi =<7 kWh/m2.

                Zgodnie z DIN VDE 0108 łączna obciążalność pożarowa przewodów może wynosić do 14 kWh/m2 powierzchni, jeśli zastosowane zostaną wyłącznie przewody bezhalogenowe z polepszoną opcją zachowania się w przypadku pożaru.

             Ważne jest, aby w momencie powstania pożaru w jak największym stopniu ograniczyć  możliwość rozprzestrzeniania się ognia. Z tego też względu oczekuje się od kabli aby były samogasnące i nierozprzestrzeniające płomienia. Dla zachowania  podstawowych funkcji instalacji elektrycznej w przypadku pożaru stosowane są kable z opcją podtrzymania funkcji. Dzięki temu w instalacji kablowej podczas testu pożarowego nie występuje zwarcie i nie występuje żadna przerwa w przepływie prądu w sprawdzanych instalacjach.

            Według normy DIN VDE 0472 cz.814, sprawdzane są kable oraz przewody bezpieczeństwa razem z kablowymi instalacjami nośnymi, uchwytami i umocnieniami. W przeprowadzanych testach pożarowych, rozróżnia się trzy klasy czasu testu:

- E 30 dla podtrzymania funkcji >= 30 minut

- E 60 dla podtrzymania funkcji >= 60 minut

- E 90 dla podtrzymania funkcji >= 90 minut

Temperatura w pomieszczeniu pożarowym rośnie:

W odniesieniu do wyżej wymienionych kabli przeprowadza się szereg testów (wg DIN VDE): testy pożarowe, na

- przy E 30 do ok. 820°C
- przy E 60 do ok. 870°C

- przy E 90 do ok. 980°C

korozyjność gazów pożarowych, podtrzymanie izolacji podczas bezpośredniego działania płomieni, bezhalogenowość, gęstość dymu, bezhalogenowość.

 

 

                                                                         

Źródło: HELUKABEL Polska Sp. z o.o.
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl