Dziś jest środa, 23 październik 2019 r.
Energoelektronika.pl na stronach Facebook REKLAMA MAPA SERWISU KONTAKT
Strona główna Załóż konto Artykuły branżowe Katalog firm Seminaria FAQ Kalendarium Słownik Oferta
Wyszukaj
1USD 3.8473 +0.17% 1EUR 4.2778 -0.03% 1GBP 4.9449 -0.51%
Zaloguj się
Login (adres e-mail):
Haslo:
  Rejestracja
  Zapomniałem hasła
Reklama

Aktualności
Siemensa buduje fabrykę dla Przemysłu 4.0 w Polsce
więcej
Nowy cykl szkoleń praktycznych związanych z programowaniem sterowników marki Siemens
więcej
Przed nami 32. edycja targów ENERGETAB 2019
więcej
Przyszłość sektora motoryzacji w Polsce ? raport Banku Pekao S.A.
więcej

Zobacz archiwum

Kalendarium
23 październik 2019
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej  
więcej
29 październik 2019
73. edycja Seminarium dla Służb Utrzymania Ruchu  
więcej
Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje o wydarzeniach w branży.
Podaj e-mail do subskrypcji:


Artykuły branżowe
9 czerwiec 2008.

Innowacyjne rozwiązania metodą na zwiększenie efektywności wymiany ciepła

W procesach technologicznych wytwarzania energii w elektrowniach i elektrociepłowniach konieczne jest stosowanie różnego rodzaju wymienników ciepła. Zainstalowane zarówno do prostych procesów schładzania i podgrzewania, czy bardziej złożonych procesów skraplania, stanowią wyjątkowo ważną grupę urządzeń i wpływają w znaczący sposób na efektywność zakładu.
Tradycyjnie w elektrowniach w większości procesów są wykorzystywane płaszczowo-rurowe wymienniki ciepła. Dzięki wprowadzeniu na rynek płytowych wymienników ciepła z ich kompaktową budową i wysoką sprawnością działania oraz dostosowaniu ich do pracy w bardzo wymagających warunkach, uzyskano możliwość zwiększenia efektywności procesów wymiany ciepła i znacznego obniżenia kosztów prowadzonej działalności.

Zalety wymienników Alfa Laval

W stosunku do płaszczowo-rurowych wymienników ciepła, Alfa Laval oferuje kompaktowe skraplacze i podgrzewacze parowe/gazowe, których zaletą jest wysoka efektywność wymiany ciepła, tak charakterystyczna dla płytowych wymienników a jednocześnie zwarta budowa, dzięki której wystarcza niewielka przestrzeń dla ich instalacji. Ponadto wymienniki Alfa Laval zapewniają lepszą wydajność i wymagają mniej prac konserwacyjnych. Skraplacze/ogrzewacze Alfa Laval są zaprojektowane do pracy w zakresie ciśnienia do 40 bar i temperatur do 400°C.


Płytowe kompaktowe wymienniki ciepła są ekonomicznym rozwiązaniem do zastosowania jako:
1.    skraplacze w układach kogeneracyjnych (np. jako podgrzewacze wody w sieci ciepłowniczej)
2.    skraplacze pary upustowej
3.    podgrzewacze wody zasilającej
4.    podgrzewacze kondensatu
5.    podgrzewacze parowe
6.    chłodnice kondensatu
7.    podgrzewacze gazu (układy z turbiną gazową)

alfa_2
Typowe zakresy pracy skraplaczy i podgrzewaczy Alfa Laval


Wykorzystanie wymienników ciepła Alfa Laval zarówno w nowych instalacjach jak i w modernizowanych obiektach, przynosi ich użytkownikom wiele korzyści:
1.    Skraplacze i ogrzewacze Alfa Laval posiadają kompaktową budowę, dzięki czemu instalacje wykorzystujące te urządzenia są o 60% mniejsze, w porównaniu z wymiennikami płaszczowo-rurowymi przeznaczonymi do tego samego zadania.
2.    Skraplacze i ogrzewacze Alfa Laval zapewniają znacznie wyższą wydajność, gdyż temperatura podgrzewanego medium może być bardzo bliska temperatury nasycenia pary. Jest to szczególnie istotne, gdy jako medium grzewcze wykorzystywana jest para przy niskim ciśnieniu lub w próżni. Jeśli jest to konieczne, skraplacz można zaprojektować w taki sposób, aby w jego dolnej części kondensat został przechłodzony do wymaganej temperatury.
3.    Pozwalają w znacznym stopniu obniżyć koszty oraz wymagania dotyczące przeprowadzania prac konserwacyjno-serwisowych. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji płyt, przepływ w płytowym wymienniku ciepła charakteryzuje się wysoką turbulencją, która wpływa na podwyższenie efektywności i sprawności wymiany ciepła. Jednocześnie wysoka burzliwość przepływu zmniejsza problem osadzania się zanieczyszczeń wewnątrz wymiennika, co ogranicza do minimum konieczność przeprowadzenia prac serwisowych.

alfa_3
Proces skraplania z wykorzystaniem podgrzewaczy i skraplaczy Alfa Laval


Oprócz szerokiej gamy wymienników ciepła, Alfa Laval oferuje także usługi w zakresie projektowania systemów. Są one przeznaczone zarówno dla nowo projektowanych elektrowni i elektrociepłowni jak i zakładów, w których planowane są modernizacje czy rozbudowa już istniejących instalacji. Gwarantują one zawsze wysoką sprawność wymiany ciepła, oszczędność przestrzeni instalacyjnej oraz obniżenie kosztów zużycia energii.

alfa_4
Wymiennik AlfaCond pracujący jako skraplacze pary niskoprężnej.

Źródło: Urządzenia dla Energetyki
O nas  ::  Regulamin  ::  Polityka prywatności (Cookies)  ::  Reklama  ::  Mapa stron  ::  FAQ  ::  Kontakt
Ciekawe linki: www.klimatyzacja.pl  |  www.strony.energoelektronika.pl  |  promienniki podczerwieni
Copyright © Energoelektronika.pl